تاريخ انتشار: 22 اسفند 1400 - 18:06
عبدو سیاه هم رفت...

داد خبر؛ طنز شفاهی هم هدیه گرانبهای اعصار به هر ملتی است که فرد را گرامی داشته، هدیه ای ارزشمند متشکل از عناصری با ارزش‌تر، محوریت فرهنگ عامه یا فولکلور در فرآیندهای فکری و فرهنگی هر اجتماع، غیر قابل انکار است، که نقشی به سزا در سامان بخشی حیات اجتماعی مردم عهده‌دار می‌باشد.

ارباب...خلوت گزیده را به تماشا چه حاجت است؟

داد خبر ـ محسن صئیق: قلق خاصی داشت! علی رغم شناخت دیرینه، می دانستم قبول نمی کند ، به توصیه یکی از اهالی رسانه، بمناسبت ویژنامه نوروزی یک هفته نامه وقتی خواستم تا با او مصاحبه ای گرفته شود! غزل حافظ را با همان لهجه و بیان غلیظ و تحکم هر چه تمام شروع به خواندن نمود.

 

چند سال تمام قصد داشتم کتاب طنز شفاهی را که بیش از یک سوم آن به ایشان اختصاص داشت تمام نمایم که متاسفانه او به تاریخ پیوست و کار نیمه تمامی که به جای مانده است.

 

بدون شک طنز شفاهی یکی از مهم ترین و اهرم و عامل بسیار کارآمد زبان نقد جامعه در حوزه های مختلف است.

 فولکلور و قهرمانان فولکلوری  سرآمد انواع پدیده های فرهنگی می باشند.

در عصری که به سوی جهانی شدن تمام عیار پیش می رویم. 

همچنان اساس و ساختار هویت فرهنگی هر ملت و هر اقلیم پیشینه تاریخی آن ملت بوده، و هویت ملتها بر تاریخ و فرهنگ همان جامعه بنیان گردیده، فرهنگ ، از یک سو ریشه در تاریخ دراز و از سویی ریشه در قلب صاحبان آن دارد. اگر در جستجوی واژه ای در خور برای توصیف آن باشیم باید گفت گرانقیمت و نفیس است.

 

طنز شفاهی هم هدیه گرانبهای اعصار به هر ملتی است که فرد را گرامی داشته، هدیه ای ارزشمند متشکل از عناصری با ارزش‌تر، محوریت فرهنگ عامه یا فولکلور در فرآیندهای فکری و فرهنگی هر اجتماع، غیر قابل انکار است، که نقشی به سزا در سامان بخشی حیات اجتماعی مردم عهده‌دار می‌باشد.

 

متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل کم توجهی به قهرمانان فولکلوری، و همچنین عدم حمایت لازم از سوی مسولین امر، بسیاری از آداب فرهنگ عامه دشتستان کم رنگ یا فراموش گردیده. اگر چه برازجان در سالهای آتی پذیرای مهاجران بسیاری در خود بوده اما به دلیل انسجام و استحکام زیر بنای فرهنگ عامه غالب بوده است.

 

تنها عنصر باقیمانده از فرهنگ فولکلور یا عامه امروز ما گویش می باشد، که نقش شاعران محلی سرا و در راس آنان استاد برجسته فرج اله کمالی، جهت زنده نگاه داشتن این گویش نقشی بی بدیل داشت.

بی شک باید پذیرفت که عبدو سیاه در نیم قرن گذشته با بکار گیری بسیاری از واژه های خاص و منحصر به فرد خود زبان انتقادی جامعه با طنز شفاهی بوده است.

 

قطعا کاربرد طنز شفاهی به دلیل نحوه ارتباط بسیار سریع و جذاب با مخاطب بسیار برنده و کارآمد است.

وقتی یکی از مدیران یکی از اداره جات، در مصاحبه ای گفته بود من هرگز خستگی را ملاقات نکردم، عبدو گفته بود ارباب با کلند مُک سینه آسفالت تو مردادماه باز کن ببینم خستگی دارد ؟


نظرات کاربران
بهرام 2 ماه قبل گفت:
روانش شاد
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار