تاريخ انتشار: 16 بهمن 1400 - 17:19
به قلم حیدر صابری:

داد خبر؛ قهرمان از معدود آثاری است که تدوین در آن خودنمایی می‌کند. هایده صفی یاری از عهده سنگینی که فرهادی به او سپرده سربلند بیرون می‌آید و هر چه که توانسته برای خوش ریتم شدن کار استفاده کرده است.

قهرمان فرهادی یکی از شانس‌های قهرمان

داد خبر ـ حیدر صابری: اصغر فرهادی قبل از یک کارگردان کار بلد یک فیلمنامه نویس قهار است. قواعد پیش بردن داستان، درگیری ذهن مخاطب و ضربه زدن را می‌داند. 

 

قهرمان اثری برگرفته از سینمای همیشگی فرهادی است مردی ساده در اتفاقی سخت گرفتار می‌شود، کلاف پیچ در پیچی که با هر سکانس پیچیده‌تر می‌شود و سر نخ ها بهم گره می‌خورند.

 

نقش رحیم با اجرای امیر جدیدی (که شاید به جرات  عنوان بهترین بازی های چند دهه اخیر سینمای ایران را شایسته‌اش دانست) شبیه به همه ما ایرانی هاست. مهربان است، مشکل مالی دارد، در فقر دست و پا می‌زند اما دوست دارد شرافتش را حفظ کند، ناراحت می‌شود، عصبی می‌شود اما هنوز سعی در ایجاد موقعیتی است که شریف به نظر بیاید. برای مخاطب قضاوت در هر لحظه سخت تر می‌شود، گاهی فکر می‌کند رحیم شاید خطایی هم کرده و ما نمی‌دانیم، اما رحیم در دل بیننده جا خوش کرده چون همچنان مهربان و ساده است. یک بازی زیر پوستی از امیر جدیدی بیشتر از بیش ما را تا دل شخصیت می‌برد و می‌آورد 

مهم ترین ویژگی فیلم استفاده به جا از فضای مجازی است که مدت ها بود کارگردان های ایرانی به غیر واقعی ترین شکل ممکن سعی در گنجاندن آن در قصه ها داشتند اما فرهادی کنترل شده فضای مجازی به عنوان یک شخصیت وارد فيلمنامه کرده و از آن بازی می‌گیرد.

 

محسن تنابنده درجه یک نقش طلبکار را در آورده و خود را باز وارد چالشی جدید کرده است، حسادت های آشکار و نهان را به گوشت و خون مخاطب تزریق می‌کند و یادمان می‌آورد در عین بد بودن می‌شود به او هم حق داد.

 

بازیگران بومی که آنقدر برجسته نقش‌ها را خوب از آب درآورده‌اند که گاه فراموش می‌کنیم آن ها را نمی‌شناسیم و حتی اسمشان را نمی‌دانیم (قابل توجه کارگردان هایی که برای هر نقش ریز و درشت از بازیگر چهره استفاده می‌کنند) 

 

قهرمان از معدود آثاری است که تدوین در آن خودنمایی می‌کند. هایده صفی یاری از عهده سنگینی که فرهادی به او سپرده سربلند بیرون می‌آید و هر چه که توانسته برای خوش ریتم شدن کار استفاده کرده است.

 

قهرمان یکی از شانس های اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان می‌باشد و نشریه معتبر هالیوود ریپورتر نمره بالای80 از 100 را به نهمین فیلم اصغر فرهادی داده است. 

 

 

پ.ن: نگارنده این احتمال را در نظر گرفته که مخاطبان زیادی موفق به دیدن فیلم نشده‌اند و از تعریف جزئیات خودداری کرده است.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار