تاريخ انتشار: 16 بهمن 1400 - 15:26

داد خبر؛ این دقیقا همان پیوند جان مردم به سویه آمیکرون است که مسئولین وزارت بهداشت مکرر ساده، کم و قابل‌کنترل می‌دانستند. اما دارد به فاجعه ای غیر قابل کنترل تبدیل می شود تا جاییکه رییس دولت مردم را به رعایت دعوت می کند نه قرنطینه عمومی که اندکی فوران این ویروس کاسته شود. 

چرنوبیل آمیکرون در استان بوشهر

داد خبر ـ سرویس محیط‌زیست و بهداشت: شاید خیلی از شما سریال ۵ قسمتی چرنوبیل به کارگردانی یوهان رنک را دیده‌اید. این سریال درباره فاجعهٔ هسته‌ای چرنوبیل است که در آوریل ۱۹۸۶ در شوروی اتفاق افتاد و در طول داستان فیلم، تلاش‌ مضاعفی برای پاک‌سازی و پنهان‌کاری حادثه و دلایل آن اتفاق افتاد. در انتهای سریال آلری لسگانوف، دانشمند هسته‌ای مأمور شده برای کنترل این فاجعه، دیالوگ زیبایی دارد:

«وقتی که حقیقت برای ما تلخ است، دروغ می‌گوییم و آن دروغ را تا جایی تکرار می‌کنیم که دیگر فراموش می‌کنیم حقیقتی وجود دارد.»

در تمام لحظات تماشای سریال چرنوبیل به این فکر می‌کردم که شباهت عجیبی بین عدم‌شفافیت، نگاه ایدئولوژیک و امنیتی کردن اخبار و اطلاعات کرونا در ایران با این حادثه وجود دارد.

 

‎ابراهیم رییسی رییس دولت سیزدهم گفت: «مسئولین  بهداشتی با جدیت نظارت کنند تا در اجتماعات بویژه در اماکن زیارتی شیوه نامه‌های بهداشتی با دقت رعایت شود.

‎به گزارش ایسنا،  سید ابراهیم رئیسی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد نوع اعمال محدودیت‌ها در شرایط قرمز کرونایی، گفت: هر شهر و بخشی که دچار مشکل می‌شود باید مسئولین استانی در همان محدوده نسبت به اعمال محدویت و یا تعطیلی تصمیم گیری کنند و این موضوع نباید مثل گذشته جنبه عمومی و سراسری داشته باشد.

‎او  ضرورت رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مراسم‌ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: مسئولین بهداشتی باید با جدیت نظارت کنند تا در اجتماعات بویژه در اماکن زیارتی شیوه نامه‌های بهداشتی با دقت رعایت شود.»

 

این دقیقا همان پیوند جان مردم به سویه آمیکرون است که مسئولین وزارت بهداشت مکرر ساده، کم و قابل‌کنترل می‌دانستند. اما دارد به فاجعه ای غیر قابل کنترل تبدیل می شود تا جاییکه رییس دولت مردم را به رعایت دعوت می کند نه قرنطینه عمومی که اندکی فوران این ویروس کاسته شود. 

البته فاجعهٔ چرنوبیل ماحصل یک حادثه و رویداد پیش‌بینی نشده بود که اپیدمی کرونا عکس این موضوع است. 

 دکتر محمدرضا محبوب‌فر، جامعه‌شناس و اپیدمولوژیست، می‌گوید: «ریشه این بی‌اعتمادی نه تنها در برابر کرونا بلکه در برابر بسیاری از موضوعات اجتماعی دیگر در کشور به عملکرد خود مسئولان بازمی‌گردد. 

وقتی شنیده می‌شود مسئولان اطلاعات ضد و نقیض به جامعه ارسال می‌کنند .»

 

رئیسی در ادامه  بیان می کند: «با توجه به شیوع سویه اُمیکرون و شرایط متفاوت و خاصی که نسبت به سویه‌های قبلی دارد، می‌توان تعریف جدیدی برای شهرهای قرمز ارائه داد و البته تا زمانی که این تعریف انجام نشده، همچنان مقررات قبلی برای شهرهای قرمز موضوعیت دارد.»

 

آیا در چنین شرایط بحرانی و وقوع عنقریب فاجعه که عامل آن خیلی از سوء‌مدیریت‌ها و استراتژی‌های غلط بوده، می‌توان بر تعریف جدیپ  تأکید ‌کنیم؟ حال که هم مردم و هم کادر درمانی گرفتار تشعشعات چرنوبیلی کرونا شده‌اند و هسته در حال انفجار هست راهکارهای پیشگیری مؤثر است؟

گويي رییسی به جلسات و خلق مفاهیم روی آورده است که این امر خود زمان را می گذراند و فاجعه را وخیم تر می کند . در این میان سخن از متخصصان دانشگاهی نیست  ،آنان که این روزها باید بهترین مشاوران راهکارهای جلوگیری از شیوع ‌سویه جدید باشند.

در پایان باز هم یک دیالوگ چرنوبیل را یادآوری کنم:

«زمانی از بهای حقیقت هراس داشتم، حالا می‌پرسم بهای دروغ چیست؟»


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار