تاريخ انتشار: 16 بهمن 1400 - 11:18
نگاهی به عملکرد اداره كار در استان بوشهر

داد خبر؛ بوشهر استان كار است، جامعه‌ای كه به مرحله صنعتي رسيده اما وضعيت اسفناك بخشهای كارگری باعث شده تا اين وضعيت معيشت كارگران در بخش های خصوصی به صورتي تراژيك درآيد و يادآور كاستی‌های طبقه كارگر و بهره كشی از آنان باشد.

کارگران‌ در بحران معیشتی و بی راه حلی

دادخبر ـ سرویس اجتماعی: در بزنگاه وضعيت معيشتي كارگران ماحصل اپيدمي كرونا، تاريخ مدیریت در استان بوشهر زخمی دیگر را گشود، زخمی که سالهاست در مدیریت کار و روابط کار سربسته مانده بود.

 

ما در استانی  زندگی مي‌كنيم كه قطب صنعت نفت و گاز كشور است، از سويی صنعت جهانی دريايی و بندری در آن جايگاه مهمي دارد. بوشهر استان كار است، جامعه‌ای كه به مرحله صنعتي رسيده اما وضعيت اسفناك بخشهای كارگری باعث شده تا اين وضعيت معيشت كارگران در بخش های خصوصی به صورتي تراژيك درآيد و يادآور كاستی‌های طبقه كارگر و بهره كشی از آنان باشد.

 

اولين و تبعيض آميز ترين موضوعي كه كارگران را رنج مي دهد قانون كاري ست كه نهادهاي حاكميتي  از آن تبعيت مي‌كنند، قانوني كه ظالمانه ترين راه فشار بركارگران و صرفا تأمين كننده حداقلي حقوق كارگران و اعطاي روش هاي سيستماتيك استثمار كارگران توسط كارفرماهاي متكي به قدرت است.

اداره كار و رفاه اجتماعي در استان بوشهر سالهاست به نهادی کارفرما مآب در آمده است، نظام نظارتی مناسبی ندارد و بخش های بازرسی و روابط کار از قواعد کارفرمایی تبعیت می‌کند.

اگر قباحت تخلف در یکی از واحدهای مهم اداره کار برملا نشده بود و سربازان گمنام امام زمان ورود نکرده بودند اداره کار محلی برای تخلف منتج به فسادهای بزرگی می‌شد.

 

پیرو اطلاعات رسیده به دادخبر شخص بازداشت شده که هنوز تعیین تکلیف نشده با مراجعه به شرکتهای بزرگ صنعتی به آنها مشاوره‌هایی می‌داد تا کارها را به صورت حجمی با حداقل نیرو انجام دهند. در شریف بودن مصدق کشاورزی سرپرست فعلی اداره کار شکی نیست ولی متاسفانه ایشان سخنور خوبی هستند و‌ نظارتی بر لایه های مختلف سازمانی خود ندارد تا گزارشی باشد یا رصدی جهت رفع تخلفی.... متاسفانه  شرايط نامساعد كارونظام پرداخت ناعادلانه است، بيش از هشت ساعت كار سخت در محيط هاي صنعتي بدون امكانات و رعايت الزامات ايمني که نشان از عدم بازرسی از تجهیزات حفاظت فردی است که گویا محیط های صنعتی خصولتی اماکن امنیتی محسوب می شوند، دو مفهومي كه نقض آنها در محيط كار استان  به وفورديده می‌شود.

به طور مثال اندازه گیری عوامل زیان آور محیطی چگونه از طرف اداره کار تایید می شود ، اندازه گیری فیوم‌جوشکاری ، آلابنده ها اگزوز ، عینک ، دستکش و ... مفاهيم خطر و انسان است كه با فرماليته كردن الزامات ايمني شاهد خلق تراژدي هاي وحشتناكي در صنايع استان هستيم ، كارگران تخليه و بارگيري ، معدن ،صنايع نفتي ، بندر ودريا ، خودروسازي ، ابنيه و تاسيسات تنها با مراجعه و شکایت می توانند به نتیجه برسند ، آنهم نتیجه ای که به میزان قدرت کارفرما و نفوذ او بستگی دارد .در شرايطي كاملا نامساوي و بدور از سنجش ميزان سختي كار دستمزدهاي ناعادلانه مي گيرند اين در كنار مديران رانتي بخشهاي صنعتي ست كه به نام كارگر حقوقها ومزاياي نجومی دريافت مي كنند... 

 

بيشترين علت عدم دخالت اداره كار و رفاه اجتماعي در نظام ساختار روابط کار  صنایع بوشهر  که متكي بر سوء رفتار باكارگران است  ، اقتدارگرايي و خصولتي بودن اين صنايع است ، چنين كارفرماهايي سود محور هستند و بهترين راه براي آنان استثمار كارگر است .

 

 اما در بخش كارهاي سخت و زيان آور وجود روابطي  سيستماتيك در اداره كار و رفاه اجتماعي به نفع كارفرمايان كه اول منجر به نبود ضمانتهاي اجرايي در دعاوي مرتبط با روابط كارگر وكارفرما مي شودو دوم بازار نوعي بي عدالتي را فراهم كرده است به طور مثال شنيده هايي مؤيد اين است بعضي مديران اداره كار و رفاه اجتماعي شركتهايي تأسيس مي كنند جهت طرح های طبقه بندی به كارفرمايان كه در آن روش هاي دور زدن همان قانون حداقلي را آموزش مي دهند .....سرنوشت صنعت دراستان  به سرنوشت نيروي كار بستگي دارد كه اين قبيل معضلات روز به روز آنرا بغرنج تر مي كند ، روزي اگر قرار باشد صنعتي رونق بگيرد با استثمار و تحقير نيروي كار با قراردادهاي موقت وسفيد امضاء ميسر نخواهد بود... در مديريت غیر عملگرایانه کشاورزی ، خنثي و بي اقتدار  ، تمامي ابزار خاموشي خود را به كار مي برند تا عوامل توليد نتوانند از حق خويش دفاع كنند ، ابزاري كه به جاي امنيت زندگي امنيت کارفرما را تأمين مي كند . به طور مثال همين چندي پيش دو اتفاق كارگري افتاد كه رسانه اي شد ، تعدیل مکرر نیروهای شرکتی در نهادهای صنعتی و خدماتی و حتی دانشگاه خلیج فارس ، موضوع دوم كاهش چشمگير حقوق و مزاياي كاركنان شركت های خدماتی مانند شرکت های هواپیمایی  در استان بود كه باز هم بخش بازرسي اداره كار هيچ ورودي نكرد و اخبار و حقوق اين عزيزان در خبرها فراموش شد.

 

به ابتداي مقاله برگرديم ، در خصوص اپيدمي كرونا تنهاچند جلسه  برگزار گرديده است؟ 

در خصوص به کار گیری کودکان در محیط های کار در این پاندومی چه اقدامات عملی برگزار شده است ؟

مصدق کشاورزی در اظهار نظری می گوید :«کشاورزی در خصوص شرایط کار نوجوانان اضافه نمود: در مورد کارگر نوجوان که سنش بین 15 تا 18 سال تمام باشد ، در بدو استخدام باید توسط سازمان تامین اجتماعی مورد آزمایش های پزشکی قرار گیرد همچنین طبق ماده 81 قانون کار آزمایش های پزشکی کارگر نوجوان ، حداقل باید سالی یک بار تجدید شود و مدارک مربوط در پرونده استخدامی وی ضبط گردد . »

 

هر چند کار کودکان مطابق قوانین یونیسف و ILO ممنوع می باشد اما ایشان دارند تدابیری برای اشتغال آنان مهیا می کنند و‌به کارفرمایان مجوز برده داری می دهند، اینجا به سنین ۱۵ تا ۱۸ سال اشاره شده اما کودکان زیر ۱۵ سال نیز در استان کارمی کنند که از رصد اداره کار دور است.

همین چندی پیش در بحث پرستاران و کادر درمان قراردادی و اخراج آنان ، کارگران شهرداری چه اقدام عملی برای بازگشت به کار و اعطای حقوق مزایای آنان داده شد . 

 

در پايان تصور مي كنیم ، کشاورزی یک شومن حرفه ای است و  براي كارگران و حقوق بگيران مشمول قانون كار و مشکلات کاری استان مشکل گشا نيست بلكه ترجيح مي دهد سازماني خبری را پيش ببرد كه سير دروني آن بايد توسط نهادهاي نظارتي كنكاش شود.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار