تاريخ انتشار: 11 بهمن 1400 - 09:42
اختصاصی داد خبر

داد خبر؛ با این اوصاف جزیره نگین در حال حاضر نه یارد کانتینری است، نه صاحب سوله های نگهداری بار، بلکه منطقه‌ای کاملا متروکه که نیاز به ورود جدی استاندار بوشهر و پرسش جدی از سازمان بنادر دارد.

جزیره نگین زیستگاهی که تخریب شد

داد خبر ـ سرویس محیط‌زیست و بهداشت: با مراجعه به اسکله‌های بندر بوشهر، روبروی اسکله‌ها جزیره‌ای استحصالی دیده می‌شود که نگین نام دارد.

این جزیره بنا بر اطلاعات دریافتی ۳۰ هکتار مساحت داشته که تا ۷۰ هکتار قابل وسعت می‌باشد.

 

نگین در طرحی که سازمان بنادر و دریانوردی برای آن در نظر گرفته‌بود، قرار بود به محوطه‌ای برای فعالیت‌های اقتصادی، دریایی و بندری با جاده دسترسی تبدیل شود.

به همین منظور تپه‌ها و زیستگاه‌های پرندگان و دیگر موجودات زنده بی توجه به الزامات محیط زیست را از بین برده و سطحی مسطح ایجاد کردند که با آن آبخور مناسب کشتیرانی محل صادرات مواد معدنی شده است.

توسعه این جزیره به پیمانکار اصلی بندر که از شرکت‌های کارگزاری غیر بومی و توسعه خدمات دریایی و بندری سینا بود سپرده‌شد. اما دریغ از یک کانتینر یا یک یارد مناسب تخلیه و بارگیری، و به صورت کاملا مسطح و بهم ریخته رها شده‌است.

 

به اداره کل بنادر و دریانوردی که مراجعه می‌کنید انواع و اقسام انیمیشن‌های اسکله و سازه از این جزیره نشان می‌دهند که ده‌ها سال است محقق نشده و به عنوان یک آسیب جدی زیست‌محیطی در بوشهر است.

شرکت پیمانکار یعنی سینا موظف بود ۷۰۰ متر اسکله را تجهیز کند که این شرکت ۳۵۰ متر اسکله (در خصوص کیفیت آن کارشناسان نظر بدهند) تجهیز کرد و ۳۵۰ متر دیگر رها شد.

 

با این اوصاف جزیره نگین در حال حاضر نه یارد کانتینری است، نه صاحب سوله های نگهداری بار، بلکه منطقه‌ای کاملا متروکه که نیاز به ورود جدی استاندار بوشهر و پرسش جدی از سازمان بنادر دارد.

 

تصاویر اختصاصی دادخبر از وضعیت فعلی جزیره نگین را در زیر مشاهده کنید:


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار