کد خبر: 13267 ، سرويس: یادداشت
تاريخ انتشار: 14 آذر 1400 - 09:30
کودک همسری؛ عواقب و پیامدها

داد خبر؛ در کشور ما مخصوصا در سالهای اخیر ازدواج کودکان بشدت افزایش یافته سه استان مرزی خراسان رضوی، سیستان و آذربایجان شرقی بیشترین آمار ازدواج کودکان را دارند. ازدواج در سن پایین و طلاق رابطه تنگاتنگی با هم دارند به عبارتی دیگر هر چه سن ازدواج پایین‌تر باشد امکان فروپاشی و متزلزل بودن آن بیشتر است.

داد خبر ـ میترا بهرامی: کودک همسری یا ازدواج کودکان نوعی ازدواج رسمی است که در آن دختر قبل از رسیدن به سن قانونی وارد پیمان زناشویی می‌شود. در بسیاری از جوامع حداقل سن تعیین شده برای ازدواج دختران ۱۸ سال است  و قبل از آن کودک همسری نامیده می‌شود.

 

کودک همسری دلایل متعددی دارد که از جمله آنها، سنت‌های قومی، فقدان دانش و تحصیلات، فقر خانواده و... است که در بیشتر کشورهای جهان رایج است اما در کشورهاي افریقایی بسیار چشمگیرتر از سایر نقاط جهان است.

در کشور ما مخصوصا در سالهای اخیر ازدواج کودکان بشدت افزایش یافته سه استان مرزی خراسان رضوی، سیستان و آذربایجان شرقی بیشترین آمار ازدواج کودکان را دارند.

متاسفانه با وجود واکنش‌ها و مخالفت های زیادی که توسط صاحب نظران شده است مجلس شورای اسلامی هنوز تصمیمی در خصوص تعیین حداقل سن ازدواج در نظر نگرفته‌است و در نیمه نخست سال جاری بیش از ۱۵ هزار کودک از مادران زیر ۱۸ سال بدنیا آمده‌اند.

 

ازدواج در سنین پایین عواقب و پیامدهای زیادی دارد از جمله ترک تحصیل، قرار گرفتن در برابر خشونت‌های خانگی، احتمال مرگ در دوران بارداری و زایمان، خسته شدن از زندگی مشترک، خیانت، بیماریهای روانی و جسمی است.

 

طبق جامعه آماری ۶۷۰ میلیون  زن زنده در دنیا وجود دارند که ازدواجشان قبل از سن ۱۸ سالگی بوده است.

ازدواج در سن پایین و طلاق رابطه تنگاتنگی با هم دارند به عبارتی دیگر هر چه سن ازدواج پایین‌تر باشد امکان فروپاشی و متزلزل بودن آن بیشتر است.

سن کودکی درک درستی از زندگی زناشویی ندارد آمادگي پذیرش یک زندگی دیگر و درگیر شدن با مشکلات و گرفتاری های زندگی را ندارد.

این کودکان نیاز دارند که هنوز کودکی کنند با همسن و سالانشان در ارتباط باشند تحصیل کنند و تحت حمایت خانواده قرار گیرند اما وارد شدن به زندگی مشترک آنها  را به مرور سرخورده ضعیف، رنجور و روانپریش می کند.

بیاییم و لذت کودکی را از فرزندانمان دریغ نکنیم بگذاریم مطابق سنشان رشد کنند با تصمیم غلط آينده شان را خراب نکنیم.

 

 

لينک خبر:
http://www.daadkhabar.ir/fa/posts/13267