تاريخ انتشار: 24 مهر 1400 - 11:04
گزارش اختصاصی دادخبر

داد خبر؛ آنچه ما در تحقیقات میدانی متوجه شدیم این است که سهمیه نانوایی‌ها از 150 کیسه تا 750 متغیر است و این با توجه به کارکرد و موقعیت نانوایی و البته قدر چانه‌زنی و نفوذ نانوا در این شورا دارد.

از بی‌عدالتی در سهمیه آرد تا قیمت نان

داد خبر ـ اسفندیار فتحی: «هفته‌داد» این هفته به داد نانوایی‌ها و مردم که پیرامون قیمت نان تا صف‌های طولانی نان است می‌پردازد.

 

 شانزده اسفندماه پارسال بود که گزارشی پیرامون وضعیت کمبود آرد و احتمال افزایش قیمت نان منتشر کردیم. 

اکنون که آن گزارش را می‌خوانم متوجه می‌شوم تحت تاثیر کمبود روغن و افزایش قیمت آن، به نوعی گزارش ما تمام جوانب این مشکل را بررسی نکرده‌بود. 

 

در هفته‌ای که گذشت با توجه به جمعه پیش از آن و سخنرانی امام جمعه برازجان پیرامون صف‌های طولانی نانوایی‌ها و کم‌کاری آنان و گزارشهای رسیده به دفتر «دادخبر»، بر آن شدیم تا دوباره تحقیقی میدانی داشته‌باشیم. آنچه در زیر می‌خوانیم مشکلات موجود در این زمینه است که نانوایی‌ها و مردم عادی به ما گفته‌اند:

 

قیمت نان در استان بوشهر

اولین داد نانوایی‌ها موضوع قیمت نان است که چرا باید قیمت نان در استان ما از استانهای همجوار کمتر باشد تا جایی که حتی آنها بسیاری مواقع خرید نانشان را از استان ما تامین کنند؟

نانوایی‌ها معتقدند با توجه به شرایط تورم و تغییر تمامی کالاها، نرخ نان از سال ۱۳۹۸ تا کنون همچنان ثابت مانده است و این باعث شده دیگر کسی برای کار در نانوا رغبتی نداشته‌باشد و اگر اینگونه پیش رود قطعا نانوایی‌ها با مشکل کارگر مواجه خواهند شد.

آخرین تغییر نرخ نان در سال ۱۳۹۸ صورت گرفت که تاکنون این نرخ تغییری نداشته است. اتحادیه نانوایان با توجه به افزایش هزینه‌های دستمزد کارگران و هزینه های جانبی، درخواست اصلاح نرخ نان را مطرح می‌کنند.

به گواه نانواداران با توجه به قیمت ارزان نان، بسیاری افراد برای دامهای خود نیز خرید می‌کنند و اکنون نان مصرف دامی نیز پیدا کرده‌است.

 

قدرت خرید نان دربین مردم

با توجه به اینکه نانوایی‌ها خواهان گران‌تر شدن قیمت نان می‌باشند اما با توجه به پائین آمدن قدرت خرید مردم، بسیاری از همین نانوایی‌ها می‌گویند خانواده‌های زیادی هستند که ما به آنها نان رایگان می‌دهیم چون می‌دانیم قدرت خرید نان را با همین قیمت نیز ندارند!

حال با توجه به اینکه نان یک کالای اساسی می‌باشد این سوال مطرح می‌شود که آیا باید قیمت دیگر اجناس را پائین آورد یا قیمت نان را بالا برد؟

خب طبیعی است که راحت‌ترین کار بالا بردن قیمت نان است و اگر چنین تصمیمی گرفته‌شود قطعا باید شکل افزایش قیمت و اجرای آن نیز تحت مطالعه قرار بگیرد.

 

سهمیه آرد عادلانه نیست

یکی از چالشی‌ترین موضوعات که سالهاست در بین نانوایی‌ها مطرح است اختصاص سهمیه آرد به آنهاست که بسیاری معتقدند عادلانه نیست. با بررسی‌هایی که ما داشتیم و با توجه به هشت ساعت کار در روز، هر نانوایی در روز، نهایتا قادر به پخت 16 تا 17 کیسه آرد است. با توجه به 4 روز تعطیلی در ماه، نهایت سهمیه هر نانوایی 442 کیسه می‌شود. 

ما متاسفانه هنوز آمار کامل سهمیه نانوایی‌ها را نتوانسته‌ایم بدست‌آوریم اما آنچه مشخص است این سهمیه‌ها و تقسیم آرد بین نانوایی‌ها توسط «شورای آرد و نان» صورت می‌گیرد که متشکل از نمایندگان «فرمانداری»، «شرکت غله»، «اداره صنعت،معدن و تجارت»، «اتحادیه نانوایی‌ها» و «واحد بازرسی» است.

آنچه ما در تحقیقات میدانی متوجه شدیم این است که سهمیه نانوایی‌ها از 150 کیسه تا 750 متغیر است و این با توجه به کارکرد و موقعیت نانوایی و البته قدر چانه‌زنی و نفوذ نانوا در این شورا دارد.

اینگونه به‌نظر می‌رسد که شاید یکی از راهکارها برای حل این موضوع همسان‌سازی سمیه آرد بین نانوایی‌ها (با اختلاف جزیی) و نظارت بیشتر و دقیقتر بر کار نانوایی‌ها باشد. زیرا امروز با توجه به وفور وسیله و نزدیکی نانوایی‌ها، وجود مکانی که نانوایی‌ها در آن قرار دارند معیار چندان مهمی نیست.

 

ماجرای فروش آرد و کم‌کاری نانوایی‌ها

در سال ۱۳۹۱ به منظور افزایش اشتغال به دستور دولت وقت، هر کس درخواست مجوز راه‌اندازی نانوایی داشت توانست دریافت کند و این کار بدون در نظر گرفتن ظرفیت شهر انجام شد. با توجه به افزایش بی‌رویه نانوایی در سطح شهرها، چند سالی‌ست این مجوز لغو شده و اتحادیه نانوایی‌ها اجازه دادن مجوز نانوایی جدید را ندارند. با افزایش نانوایی‌ها سهمیه آرد هر شهرستان که ثابت بود، بین آنان نیز تقسیم و در نتیجه کمتر شد.

یکی از نانوایی‌ها به ما می‌گوید واقعا ما با فروش نان قادر به تامین هزینه نانوایی نیستیم و اگر آرد را بفروشیم برایمان با صرفه‌تر از پخت آن است. 

دیگری می‌گوید اینکه می‌بینید ما در حال کار کردن هستیم، اینگونه نیست و ما بیشتر ادای کارکردن را درمی‌آوریم و فقط نانوای را باز نگه داشته‌ایم که سهمیه آردمان را قطع نکنند.

 

کلام آخر

گفتنی‌ها مخصوصا پیرامون فروش غیرقانونی آردی که دولت بابت آن سوبسید یا همان یارانه‌ پرداخت می‌کند بسیار است و نظارت بیشتر ارگانهای نظارتی را طلب می‌کند.

اما اگر برای نتیجه انجام یک کار باید به افراد ذی‌نفع نگاه کنیم، باید مردم یا نانوایی‌ها را ببینیم ولی متاسفانه آنچه امروز شاهد آن هستیم نارضایتی مردم و نانوایی‌هاست!

این چیزی جز بی‌نظمی در اجرای این طرح ندارد که امیدواریم با تصمیمات صحیح این مشکل حل شود.


نظرات کاربران
یازهرا حدود 1 ماه قبل گفت:
درود برشرفتان
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار