تاريخ انتشار: 27 شهريور 1400 - 11:10

دادخبر؛ زنان افغان بعنوان نیمی از جمعیت کشور، همواره قربانی انواع ظلم و خشونت از سوی پدران، برادران و شوهرانشان قرار گرفته‌اند...

نقش زنان در قیام پنجشیر

دادخبر _ هلنا سعادتمند: زنان افغان بعنوان نیمی از جمعیت کشور، همواره قربانی انواع ظلم و خشونت از سوی پدران، برادران و شوهرانشان قرار گرفته‌اند.

بروز جنگهای طولانی و کشته و مجروح شدن عزیزانشان، و کمبودها و  قحطی هائی که معمولا  همراه و قرین جنگها هستند، از آنان زنانی مقاوم و آهنین اراده ساخته‌است.

 

طی دو دهه ی گذشته و همگام   با پیدایش عصر ارتباطات و گشایشهایی که در روابط اجتماعی پدید آمد، و علاوه بر آن حضور مردانی تحصیلکرده  و روشنفکردر مدارج بالای مدیریت اجتماع، امکان تحصیل و پیشرفت برای زنان افغان بیشتر شد.

در این میان، با توجه به دیدگاه مترقی و مدرن مسئولانی که اداره ی ولایت پنجشیر را به عهده داشتند. زنان موقعیت بسیار والاتری به نسبت سایر نقاط افغانستان یافتند، که این نگاه مثبت از اساسی ترین دلایل   پیشرفت زنان، چه در عرصه ی تحصیل و چه در سایر حوزه های اجتماعی بود.

 

در روزگاری که معضلات اجتماعی نظیر بی سوادی جبری  دختران، ازدواج اجباری و تحمیلی در سنین کودکی و وجود نگاه حقارت آمیزی که زنان را مانند کالایی قابل داد و ستد می‌دانست و نیز وقوع جنگهای پی درپی در جامعه افغانستان امری طبیعی و پذیرفته شده بود پنجشیر، این دژ تسخیرناپذیر کوهستانی و سرسبز که همچون نگینی بر جغرافیای افغانستان می‌درخشد، سرزمینی بود برای پروراندن شیرزنانی تحصیلکرده و فرهیخته، آنچنانکه امروز شاهدیم در مبارزه با جهل و واپس ماندگی و استیلای امارت طالبان که در واقع از پیامدهای حضور شوم   ابرقدرتها برای تسلط بیشتر بر مردم مظلوم افغانستان میباشد شیرزنان افغان دوشادوش مردانشان در شکل‌های مختلف در حال مبارزه‌ای اعتراضی می‌باشند.

 

به راستی چرا زنان در این مبارزه در بسیاری موارد پیشی گرفته‌اند و امروز در فضای مجازی بیش از آنکه مردان را ببینیم، زنان را مشاهده می‌کنیم و سخنان آنان را می‌شنویم؟! 

 

 مهمترین دلیل شاید این باشد که طی بیست سال گذشته زنان افغان به حقوق خود بیشتر آشنا شدند تحصیل کردند و جایگاه خود را بعنوان یک زن در جامعه تثبیت کردند. 

 

زنان می‌رفتند که با جهالت و تحجری که سالها گریبانگیرشان بود وداع کنند که ناگهان بلایی بنام طالبان نازل شد و مجددا بطور رسمی خانه نشین شدن زنان را سرلوحه قرار داده و قطعا زنی که با حقوقش آشنا شده و جایگاه خود را در اجتماع یافته چنین تحقیری را بر نمی‌تابد. 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار