تاريخ انتشار: 23 شهريور 1400 - 09:46
به قلم بابک شاکر

داد خبر؛ با مقابل هم قرار دادن این دو‌  مبارزه یکی ظفار و‌ دیگری پنجشیر جای همکاری و تلاش حمایتی حاکمیت با حضور  مردم ایران خالی است امروز با دهه پنجاه متفاوت است، ابزار حمایتی تفاوت دارد از سویی ای کاش گروه های حمایتی پزشکی و دارویی به کمک شیران دره پنجشیر می‌رفت قبل از اینکه اتفاق جبران ناپذیری می‌افتاد.

از ظفار تا پنجشير

داد خبر ـ بابك شاكر: جنبش ظفار كه در شرق عمان بر عليه سلطنت سلطان قابوس پادشاه عمران توسط چريك های ظفار شکل گرفته بود با حمایت شاه ایران به شدت سرکوب شد.

 

تاریخ نوشته‌است که از ارتش ایران ۷۰۰ نفر کشته شدند ولی این آمار درز نکرد‌. به گواه تاریخ حمایت شاه از سلطنت عمان جهت عدم نفوذ شوروی و اندیشه‌های چپ بود، که باعث راهپیمایی‌ها و تظاهرات مختلف در خارج و داخل کشور شده‌بود. که علاوه بر این تحرکات حمایتی تبلیغی، از جنبش ظفار، برخی از سازمانها و گروه‌های انقلابی مخالف با رژیم پهلوی نیز با منطقه ظفار در ارتباط بوده و در صفوف چریک‌ها به فعالیت می‌پرداختند. از سازمان چریک‌های فدایی خلق با مبارزان ظفاری همکاری می‌کردند. حتی اتحادیه دانشجویان و محصلین ایرانی خارج از کشور نیز در اواسط بهمن‌ماه ۱۳۵۳ اعلام کرد که اعزام یک گروه پزشکی، شامل دکتر و پرستار را به منظور کمک به مجروحان جبهه خلق در منطقه ظفار در دستور کار خود دارد.

 

حال اما در دره پنجشیر اتفاق مشابهی افتاده است. همزبانان ما در محاصره‌ی حکومت وحوش طالبان است، تروریستهایی که توسط حکومت پاکستان و عربستان حمایت قرار گرفته‌است.

این وحوش بنیادگرا و تروریست قصد دارند رزمندگان پنجشیر و ولسوالی‌های ایستاده را از پای درآورند و چه مقاومت جانانه‌ای توسط احمد مسعود ویارانش مقابل فرزندان نامشروع ای اس ای  انجام می‌دهند.

با مقابل هم قرار دادن این دو‌  مبارزه یکی ظفار و‌ دیگری پنجشیر جای همکاری و تلاش حمایتی حاکمیت با حضور  مردم ایران خالی است امروز با دهه پنجاه متفاوت است، ابزار حمایتی تفاوت دارد از سویی ای کاش گروه های حمایتی پزشکی و دارویی به کمک شیران دره پنجشیر می‌رفت قبل از اینکه اتفاق جبران ناپذیری می‌افتاد.

 

در ۵۴/۸/۱۸، اعلامیه‌ای با عنوان «ظفار؛ ویتنامی دیگر» به امضای گروه های انقلابی مبارز در نقاط مختلف کشور، به‌ویژه تهران و اصفهان توزیع شد.  در روز پنجشنبه ۱۸ اسفندماه ۱۳۵۶،  در پنجمین اطلاعیه خود خطاب به مردم  تبریز گفت:

این حکومت استبدادی ایران است که در ممالک خارجی به ماجراجویی‌های سیاسی و نظامی دست می‌زند. مردم می‌دانند که هیأت حاکمه ایران با چه بهای سنگینی در عراق و ظفار و اخیرا در شاخ آفریقا دخالت نظامی کرده‌است. اینها قسمتی از ماجراجویی‌های حکومت ایران در خارج است.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار