تاريخ انتشار: 19 شهريور 1400 - 08:29
به‌مناسبت روز جهانی پیشگیری از خودکشی؛

دادخبر؛ به مناسبت ۱۹ شهریور برابر با ۱۰ سپتامبر روز جهانی پیشگیری از خودکشی به بررسی این پدیده در نوجوانی می‌پردازیم. 

بررسی افسردگی و خودکشی در نوجوانی

دادخبر _ فاطمه کارگر: از آنجایی که نوجوانی بحرانی‌ترین و حساس ترین مرحله زندگی بشر هست و تعداد خودکشی‌های دوران نوجوانی بسیار بیشتر شده‌است که ارتباط مستقیم با افسردگی در این سن دارد،  بر آن شدیم در مورد علائم افسردگی کمی صحبت کنیم:


علائم مهم افسردگی در نوجوانان


افسردگی می‌تواند در نحوه تفکر، احساس و رفتار نوجوان اثر گذاشته و بروز مشکلات احساسی، کارکردی و جسمی را به همراه داشته باشد. اگرچه ممکن است افراد در تمامی سنین دچار افسردگی شوند اما علائم آن در میان نوجوانان و بزرگسالان متفاوت است.


موضوعاتی از قبیل انتظارات تحصیلی و تغییرات ظاهری از جمله مشکلاتی هستند که نوجوانان را دچار چالش می‌کنند. در بسیاری از نوجوانان علائم افسردگی با درمان‌هایی از قبیل مشاوره و مصرف دارو بهبود پیدا می‌کند.


نشانه‌های افسردگی در نوجوانان شامل بروز تغییرات در نوع نگرش و رفتار پیشین وی می‌شود که با احساس ناراحتی و مشکل در خانه یا مدرسه، مشکل در فعالیت‌های اجتماعی یا دیگر جنبه‌های زندگی خود را نشان می‌دهد. احساس ناراحتی، عصبانیت، ناامیدی، زودرنج شدن، بی‌انگیزه شدن، از دست دادن عزت نفس، احساس بی‌ارزش بودن، مشکل در تمرکز کردن و تصمیم‌گیری از علائم این عارضه خُلقی در بیشتر نوجوانان است.


همچنین بروز علائمی از قبیل احساس خستگی و نداشتن انرژی کافی، بی‌خوابی، تغییر اشتها،‌ گرایش به مواد مخدر، احساس بی‌قراری، شکایت از دردهای بی‌دلیل در نقاط مختلف بدن، انزوای اجتماعی، افت عملکرد تحصیلی، خودزنی و خودکشی باید جدی گرفته شود.


علت دقیق افسردگی شناخته شده نیست اما موضوعات مختلفی می‌توانند در بروز این اختلال دخیل باشند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 ترکیب شیمیایی مغز، هورمون‌ها، رفتارهای ارثی، آسیب‌های دوران کودکی، یادگیری الگوهای تفکر منفی، وجود مشکلاتی که تاثیر منفی بر عزت نفس دارند، قربانیان خشونت‌های فیزیکی و جسمی، ابتلا به دیگر مشکلات سلامت روان از جمله اختلال دو قطبی، ابتلا به بیماری‌های مزمن از قبیل سرطان و دیابت، مصرف مواد مخدر... 

 

فاطمه کارگر

روانشناس و کارشناس پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی شهرستان بوشهر


 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار