تاريخ انتشار: 01 شهريور 1400 - 17:06
نگاهی به کودکان کار و تکدی‌گری؛

داد خبر؛ از بزرگترین معضلات پیش‌رویِ شهرداری در این راه، می‌توان به عدم همکاری و انجام‌وظیفه دیگر سازمان‌ها و بروکراسی و نامه‌نگاری‌های اداری اشاره کرد که با اصلاح مدیریت و ایجاد ارتباط متقابل بین سازمان‌های ذی‌ربط و برنامه‌ریزی هدفمند و تشکیل سمن‌ها و پیگیری‌های مستمر، می‌توان آن‌ها را رفع کرد.

میراث‌داران چهارراه

داد خبر ـ محمد متقی‌نژاد: 

 

 بهره از کودکی آن طفل چه برد

که نه خندید و نه جَست و نه دوید

پروین اعتصامی

 

یکی از مصادیق حمایت از کودکان، ممانعت از به‌کارگیری غیرقانونی آنان به کار و تکدی‌گری‌ست.

با آن که حضور متکدیان در سطح شهر با مخاطرات فراوانی مثل انتقال ویروس کرونا برای سلامتی شهروندان همراه است و در قانون اساسی ما تکدی‌گری برای افراد بالغ و بکارگیری کودکان در این امر جرم محسوب می‌شود و مطابق ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی، اگر پدر و مادری از طفل خود برای تکدی‌گری استفاده کنند، از والدین سلب حضانت می‌شود؛ به دلایل متفاوتی از جمله ضعف فرهنگی و عدم اجرای قانون، در سطح شهر ما، بکارگیری کودکان به این امر توسط افرادی سواستفاده‌گر و سودجو شایع می‌باشد و به یک مسئله عادی تبدیل شده است.

 

در حوزه‌ی ساماندهی متکدیان بر اساس قانون، چندین سازمان باید همراهی لازم داشته باشند و طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری، جلوگیری از گدایی و جمع آوری متکدیان و اعزام آن‌ها به سازمان های اردوی کار، از وظایف شهرداری است.

علاوه بر فرهنگ‌سازیِ «نحوه‌ی صحیح کمک به نیازمندان»، لازم است شهرداری به وظایف خود در این زمینه عمل ‌کند و باب تکدی‌گری را باز نگذارد تا این افراد از کودکان به عنوان ابزاری برای سودجویی استفاده نکنند و کودکان بیشتری به این سرنوشت دچار نشوند.

 

شهرداری با همکاری نیروی انتظامی باید این افراد را جمع‌آوری کرده و پس از انتقال آن‌ها به مددسرا یا آسایشگاه، با کمک گروه‌های روانشناسی، مددکاری و مشاوره، آن‌ها را شناسایی و تفکیک کند تا وظایف هر دستگاه مشخص شده و با دستور قاضی متخلفین مجازات، نیازمندان واقعی به موسسات خیریه، افراد واجد شرایط به کارآفرینان، کودکان بدسرپرست یا بی‌سرپرست و معلولان و بیماران روانی به بهزیستی، معتادان به کمپ ترک اعتیاد و متکدیان خارجی به اداره اتباع خارجی وزارت کشور ارجاع داده شوند.

 

از بزرگترین معضلات پیش‌رویِ شهرداری در این راه، می‌توان به عدم همکاری و انجام‌وظیفه دیگر سازمان‌ها و بروکراسی و نامه‌نگاری‌های اداری اشاره کرد که با اصلاح مدیریت و ایجاد ارتباط متقابل بین سازمان‌های ذی‌ربط و برنامه‌ریزی هدفمند و تشکیل سمن‌ها و پیگیری‌های مستمر، می‌توان آن‌ها را رفع کرد.

 

قطعا ما بهشت را در دنیا نمی‌توانیم بسازیم اما تلاش برای کاهش این ناهنجاری بزرگ اجتماعی برای داشتن شهری خوب، لازم و ضروری است.

 

محمد متقی‌نژاد / ۱ شهریور ۱۴۰۰


نظرات کاربران
هاشمی پور حدود 29 روز قبل گفت:
درود به آقای متقی ،،،،قابل تامل بود
بسیاری از انواع تکدی گری، بر اساس عوامل روانی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به وجود می آید و محصول ساختار اجتماعی و نارساییهای ناشی از آن است.امیدواریم که این چنین آسیب‌های اجتماعی که به نظر من شناخته شده ترین هست در جامعه با سازوکار مناسبی مدیریت شود و این مهم با اعتماد مسئولین به افرادی مانندمهندس متقی که بسیار بجاوعمیق به ای موضوع پرداخته اصلاح خواهد شد
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار