تاريخ انتشار: 20 مرداد 1400 - 08:04

دادخبر؛  محمدرضا عبدی اعلام کرد پس از دو دوره برگزاری موفق سوگواره شعر عاشورایی تشّان در محدوده شهرستان جم و شهرستان‌های هم‌جوار، با توجه به هدف‌گذاری صورت‌گرفته و همچنین تأکید امام‌جمعه محترم جم در مراسم اختتامیه سال گذشته، سومین دوره این سوگواره برای نخستین بار به صورت استانی برگزار خواهد شد.

دبیر سوگواره شعر عاشورایی تشّان، از انتشار فراخوان سومین دوره این سوگواره در آستانه ماه محرم خبر داد.

به گزارش دادخبر، محمدرضا عبدی اعلام کرد پس از دو دوره برگزاری موفق سوگواره شعر عاشورایی تشّان در محدوده شهرستان جم و شهرستان‌های هم‌جوار، با توجه به هدف‌گذاری صورت‌گرفته و همچنین تأکید امام‌جمعه محترم جم در مراسم اختتامیه سال گذشته، سومین دوره این سوگواره برای نخستین بار به صورت استانی برگزار خواهد شد.

 

وی با اعلام این خبر که در یک هفته گذشته اعضای دبیرخانه سوگواره دو نشست هماهنگی با حضور رییس محترم اداره ارشاد شهرستان جم در دفتر امام‌جمعه ادب‌دوست این شهرستان و نیز در کانون فرهنگی مسجد امیرالمؤمنین روستای تشّان تشکیل داده‌اند، برگزاری باشکوه‌تر و متفاوت سوگواره امسال را مهمترین محور تأکیدشده از سوی حاضران در این نشست‌ها عنوان کرد.

 

عبدی افزود، به دلیل گسترش دامنه سوگواره امسال به تمامی استان بوشهر، تصمیم بر این شد که  برای نخستین‌بار از شعرا و اساتید خارج از استان نیز در ترکیب هیأت‌داوران استفاده شود و به همین منظور پس از رایزنی‌های به‌عمل‌آمده، آقایان دکتر محمدحسین بهرامیان، شاعر و مدرس دانشگاه و سیدمحمدامین جعفری‌حسینی، که هردو از شعرای بنام و دارای تجربه داوری در چندین جشنواره ادبی در سطح کشور می‌باشند، در کنار احمد جمعه‌پور، شاعر هم‌استانی -که در دوره‌های گذشته سوگواره نیز عضو هیأت‌داوران بوده‌است- ترکیب تیم داوری اشعار سومین سوگواره شعر عاشورایی تشّان را تشکیل خواهندداد.

 

او همچنین اشاره کرد، امسال نیز به روال سال‌های گذشته، علاوه بر بخش اصلی سوگواره که شامل اشعار عاشورایی‌ست، بخش ویژه سوگواره -که در دو دوره پیشین به ترتیب به بانو رقیه و حضرت زینب کبری سلام‌الله علیهما اختصاص داشت- امسال پذیرای اشعاری‌ است که اختصاصاً درباره شخصیت بابصیرت علمدار نینوا، حضرت ابوالفضل‌العباس سروده شده‌باشند. عبدی یادآور شد که طبق فراخوان منتشرشده، شاعران آیینی هم‌استانی تا دهم شهریورماه فرصت دارند که اشعار خود را در دو بخش اصلی و ویژه از طریق پست الکترونیک soogvareh.tashan@gmail.com و همچنین شماره پیام‌رسان 09397672304 به دبیرخانه سوگواره ارسال نمایند و پس از آن، اشعار به صورت کدگذاری‌شده و بدون ذکر نام صاحب‌اثر در اختیار هیأت‌داوران قرار خواهدگرفت.

 

در نهایت در هر بخش، صاحبان اشعاری که بالاترین امتیاز از مجموع نمرات سه داور سوگواره دریافت کنند، به عنوان منتخبین سوگواره در مراسم اختتامیه که امسال به شکلی متفاوت و به صورت شب شعر و شروه حسینی با حضور مجریان و شروه‌خوانان شناخته‌شده استان برگزار خواهدشد، معرفی خواهند گردید.

دبیر سومین سوگواره شعر عاشورایی تشّان خاطرنشان کرد که این دبیرخانه در حال رایزنی برای دعوت از یکی از شاعران جوان آیینی مطرح کشور به عنوان میهمان ویژه مراسم اختتامیه نیز می‌باشد که پس از نهایی‌شدن این تصمیم، در این خصوص اطلاع‌رسانی تکمیلی خواهد گردید.

 

عبدی همچنین این نکته را خاطرنشان کرد‌ که در پی استانی‌شدن سوگواره از امسال، دبیرخانه تصمیم گرفته‌است تا هرسال در مراسم اختتامیه، یکی از شاعران پیش‌کسوت آیینی استان را مورد تجلیل ویژه قرار دهد و برای نخستین مرتبه نیز استاد علی هوشمند که همواره همکاری بی‌دریغی در زمینه اطلاع‌رسانی و همچنین داوری اشعار با دبیرخانه سوگواره تشان داشته‌اند، در نظر گرفته شده‌است.

 

سوگواره شعر عاشورایی تشان از سال ۹۸ و با همت جوانان و اعضای فعال کانون فرهنگی مسجد امیرالمؤمنین روستای تشّان در شهرستان جم آغاز به کار نموده و پس از دو دوره برگزاری در محدوده شهرستان جم و شهرستان‌های هم‌جوار، امسال برای نخستین بار به صورت استانی برگزار می‌گردد.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار