تاريخ انتشار: 14 تير 1400 - 07:27

دادخبر؛ کاش اولین مخترع یا کاشف قلم در جسم و روح آن بزرگوار کیمیایی می‌ریخت که زیر بار سیم و زر نرود و هر چه دیده را روی کاغذ بیاورد نه هر چه دستورش دهند.

نون قلم

داد خبر _ حیدر صابری: قلم شی متبرکی که از روز اختراع یا اکتشافش اطلاع دقیقی وجود ندارد اما آورده‌اند که هوشنگ پادشاه پیشدادی ایران باستان، در سیزدهمین روز تیرگان نویسندگان را گرد آورده و گرامی می‌داشت و احتمال می‌رود با استناد به همین روایت شورای انقلاب فرهنگی در فرهنگی‌ترین کار سرگذشتش 14 تیرماه را روز قلم نامگذاری کرد تا قلم بی روز و روزی نباشد. 

 

قلمی که در طول ادوار زندگی بشر مقدس بوده و هر چه رخ داده، اعم از نیکی و بدی، علم، جنگ و رنج و سختی و موفقیت را به ثبت رسانده و خلق هر چه از گذشتگان می‌دانند را بی شک مدیون این ناطق بی جان هستند. 

 

اما تا آن هنگام می‌توان  قلم را خوب پنداشت که برخی صاحبان آن دریافتند فروش قلم بی آنکه خود آن از کفشان برود معامله‌ای بس پر سود و منفعت است. 

آنگاه که قدرتمندان سکه و طلا دادند و نگارندگان هر آنچه سفارش داده شده بود را نگاشتند و نفرین مظلومان و آیندگان را به جان خریدند و به نان و نوایی رسیدند. تجارت زشتی که هر روز بیشتر رواج می‌یافت و هر که بهتر قلم را برای خودکامگان به رقص در آورد عزیزتر و مهتر شد. 

 

ای کاش قلم عدل نشان دادن جور، و عادل خواندن ظالم را نمی‌نوشت یا جوهرش را مانند اشک بر صفحات جعل می‌بارانید که بدانیم جبر او را وادار به این خیانت کرده‌است و در این ایام با شک و تردید حاکمان را لعن یا تمجید کنیم. 

کاش اولین مخترع یا کاشف قلم در جسم و روح آن بزرگوار کیمیایی می‌ریخت که زیر بار سیم و زر نرود و هر چه دیده را روی کاغذ بیاورد نه هر چه دستورش دهند.

آخر همه‌کس ناصرخسرو نمی‌شوند که «بر پای خوکان نریزد، مر این قیمتی دُر لفظ دری را» 

 

باری شاید به همان اندازه که قلم بر گردن ما حق دارد ما نیز بستانکار اوییم و شاید هم آنچه از جور قلم می‌گوئیم نشان از ضعف ما در رام نمودن این موجود چموش داشته‌باشد و این تاریخ نیمه حقیقی که برایمان به یادگار گذاشته است.


نظرات کاربران
باران آرامش 3 ماه قبل گفت:
عالی بود
استاد محمد 3 ماه قبل گفت:
احسنت بر این توصیف زیبا از قلم
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار