تاريخ انتشار: 10 خرداد 1400 - 10:26
در گفتگو با سیگار فروش برازجانی +عکس

دادخبر؛ بین سیگاری‌ها کمتر مشتری خانم دارم ولی در بین مشتری‌های قلیان، اغلب خانم‌ها هستند. علی ادامه می‌دهد که حدود شش ـ هفت سال است مشتری قلیان بانوان از آقایان بیشتر شده‌است و بانوان بیشتر به سمت قلیان روی آورده اند که اکثرا سنشان بین 25 تا 30 سال است.

از مشتری‌های پانزده ساله تا بانوان و متادون

امروز دهم خرداد برابر با 31 می، روز جهانی بدون دخانیات یا به تعبیری روز جهانی بدون تنباکوست. این عنوان جهت جلب توجه و تشویق افراد در راستای ترک محصولات دخانی و خواستار اجرای عدم مصرف ان در یک بازه زمانی 24ساعته می‌باشد.

 

دادخبر-سرویس اجتماعی: به سراغ یکی از قدیمی‌ترین مغازه داران فروش محصولات دخانی در برازجان می‌رویم.

علی خودش سیگار نمی‌کشد و از دود سیگار هم بدش می‌آید ولی می‌گوید بیش از 18 سال است که به این کار مشغول است. می‌گوید از اول، مغازه ما سیگارفروشی نبود. برنج، قند، شکر و خوار و بار می‌فروختیم ولی سود دهی چندانی نداشت و با توجه به موقعیت مغازه‌مان، خیلی‌ها سراغ سیگار و تنباکو را می‌گرفتند. کم کم به قلیان و سیگار روی آوردیم.

از علی می‌پرسم یعنی سیگار سودش بیشتر از دیگر اقلام است؟ و او می‌گوید: نه سودش زیاد نیست ولی خیلی مشتری دارد و با سود کم هم بفروشیم با توجه به فروش بالا، سوددهی را جبران می‌کند.

 

علی از نوع سیگارها برایمان حرف می‌زند و می‌گوید قبلا مشتری‌ها از سیگارها خیلی راضی بودند ولی مدتی‌ست که سیگارها افتضاح شده‌اند و خیلی سخت می‌توان تقلب و اصل را از هم جدا کرد. او می‌گوید در این زمینه سیگارهای ایرانی قابل اعتمادتر هستند.

 

از مشتری هایش و رده سنی آنها می‌پرسم. او جواب می‌دهد: از 15 سال دارم تا پیرمرد های 80ساله ولی بیشترین مشتری‌های سیگار همان جوانان 15سال به بالا هستند.

 

وقتی از جنسیت مشتری ها سوال می‌کنم می‌گوید بین سیگاری‌ها کمتر مشتری خانم دارم ولی در بین مشتری‌های قلیان، اغلب خانم‌ها هستند. علی ادامه می‌دهد که حدود شش ـ هفت سال است مشتری قلیان بانوان از آقایان بیشتر شده‌است و بانوان بیشتر به سمت قلیان روی آورده اند که اکثرا سنشان بین 25 تا 30 سال است.

 

خب برازجان در کشور بعنوان شهر تنباکو شناخته شده‌است و از قدیم تنباکوی مرغوبی داشته، امروز وضعیت چطور است؟

ما در اینجا تنباکوهای متفاوتی داریم: محموداحمدی، چاه‌پیر (چه پیر)، بنیاد، گندم ریز، آباد، سمل و ... هر ذائقه ای یکی از اینها را می‌پسندد ولی الان ذائقه مردم سمت تنباکو تند رفته و تنباکو بنیاد که تند است بیشترین مشتری را دارد و البته ازبقیه هم گرانتر شده‌است، یعنی کیلویی صدهزارتومان.

 

اگر بخواهیم سراغ مواد دیگری برویم چه چیزی به ذهنتان می‌رسد؟

متادون! شاید باورتان نشود با اینکه من متادون فروش نمی‌کنم ولی همین امروز بیشترین مشتری متادون را داشته‌ام! متادون پدر جوانان را درآورده است. کاش می‌شد این قرص ریشه کن شود ولی متاسفانه دکترها هم آنرا تجویز می‌کنند.

 

در آخر از علی می‌پرسم اگر کاری غیر از این با همین درآمد به شما پیشنهاد شود قبول می‌کنید؟ و او می‌گوید من سالهاست در این زمینه کار کرده‌ام و کار جدید بستگی دارد چه باشد؟! آیا در توانم است و شرایطش با شرایط من سازگار است یا نه؟! ولی در این رشته اکنون جا افتاده‌ام و خدا را شکر راضی ام.
نظرات کاربران
تنباکو بنیاد واقعا کشیدن داره
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار