تاريخ انتشار: 12 ارديبهشت 1400 - 17:51

دادخبر؛ بیست و ششمین نشست نخبگانی رئیس قوه قضائیه با موضوع بررسی «نقش سینما در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد.

به گزارش دادخبر و به نقل از اداره‌کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‎‌الله سید ابراهیم رئیسی در بیست‌ و ششمین نشست نخبگانی ویژه ماه‌‎های رمضان که در دوره تحول برگزار شده است، در پاسخ به درخواست‌های تعدادی از سینماگران، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان جمعی از تهیه‌کنندگان و کارگردانان سینما بود تا با آنها درباره «نقش سینما در کاهش آسیب‎های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» هم‌اندیشی کند. تأکید مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان عالی قوه قضائیه مبنی بر ضرورت توجه قوه قضائیه در دوره تحول به پیوست هنری اقدامات خود، از جمله دلایل برگزاری این نشست بود.

 

رئیسی در این دیدار اجرای عدالت را انگیزه امام و رهبری و همه صلحا و مجاهدان راه خدا و از مهم‌ترین اقتضائات برقراری نظام اسلامی عنوان و اظهار کرد: اکنون که گام دوم انقلاب آغاز شده باید عقب‌ماندگی‌های اجرای عدالت و احساس عدالت در جامعه را جبران کنیم و همه بخش ها باید در این زمینه نقش‌آفرین باشند.

 

رئیس قوه قضائیه در بخشی از سخنانش با ضروری خواندن «پیوست فرهنگی و هنری برای تصمیمات و آرای قضائی» گفت: در دوره تحول، سازوکارهایی برای تقویت ارتباط با نخبگان و تبیین فلسفه و دلایل صدور برخی احکام طراحی کردیم تا مردم در جریان مسائل قرار گیرند.

 

رئیسی با اشاره به تأکید خود بر ارتباط نخبگانی در نخستین دیداری که پس از تصدی مسئولیت دستگاه قضا با مسئولان قضائی داشته، افزود: ما با افکار عمومی مواجه هستیم و اقناع افکار عمومی مهم است و نمی‌توانیم بگوییم قاضی ما حکم صادر کرده و به وظیفه خودمان عمل کردیم و کارمان تمام شده است.

 

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش از هنر به عنوان یک موهبت الهی یاد کرد و گفت: هنر ابزار حفظ هویت و تمدن ایرانی و اسلامی و ایجاد امید در جامعه است و هنرمندان نقش مهمی در ارتقای وضعیت موجود به وضعیت مطلوب دارند. نگاه غربی به جوامع، نگاه سودجویانه و منفعت‌طلبانه و سلطه‌جویانه است و هنر را هم در همین مسیر به کار می‌گیرد اما در نظام اسلامی از هنر برای تحقق اهداف و آرمان های عالیه استفاده می‌شود.

 

رئیس قوه قضائیه نقش هنرمندان را در کاهش آسیب های اجتماعی بسیار مهم دانست و گفت: پدیده‌های مذمومی مانند طلاق و اعتیاد باید طوری در جامعه نشان داده شوند که یک نفرت عمومی نسبت به آنها به وجود بیاید و از آن طرف ازدواج و جامعه سالم باید مورد تأکید قرار گیرد.

 

رئیسی افزود: گاهی ده‌ها و صدها سخنرانی نمی‌تواند به اندازه تولید یک اثر هنری اثرگذار جامعه را نسبت به قبح یک پدیده مذموم و منکر مثل فساد اقتصادی و فساد اداری آگاه کرده و در افکار عمومی نفرت به وجود بیاورد.

 

رئیس قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرم را نیز به موازات رسیدگی به پرونده‌ها از مأموریت‌های مهم دستگاه قضا دانست و گفت: یکی از وظایف ما این است که آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا کند و این کار تنها با برگزاری نشست و سخنرانی کردن تحقق نمی‌یابد.

 

رئیس دستگاه قضا بر همین اساس پیشنهاد کرد هنرمندان برای به تصویر کشیدن معضلات، در دادگاه‌ها و در زندان‌ها حضور یابند و با اطلاع از جزئیات پرونده‌ها و گفت‌وگو با آسیب‌دیدگان اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی را بررسی کنند و بر اساس آن فیلم بسازند.

 

رئیسی تصریح کرد: پرونده‌های قضائی سرشار از نکاتی است که قابلیت پرداخت هنری دارند و به نمایش کشیده شدن آنها می‌تواند نسبت به یک پدیده قبیح ایجاد نفرت کرده و یا افکارعمومی را نسبت به موضوعات و پدیده‌های ارزشمند حساس کند.

 

رئیس دستگاه قضا در ادامه به ذکر نمونه‌هایی از موضوعات قابل طرح در تولیدات هنری پرداخت و گفت: هنرمندان می‌توانند درباره ضرورت قصاص در جامعه سخن بگویند اما از آن سو ضرورت عفو و بخشش را هم مورد تأکید قرار دهید که قرآن کریم حیات جامعه را در قصاص قرار داده ولی در همین قصاص بهترین وضعیت، بخشش و گذشت است.

 

رئیسی افزود: قتل یک انسان حکم قتل یک جامعه را دارد و فساد اقتصادی یک فرد، به کل جامعه آسیب می‌زند اما از آن طرف زمینه‌هایی هم برای اصلاح اجتماعی است که باید تبلیغ و ترغیب جامعه به آنها در آثار هنری مورد توجه قرار گیرد.

 

رئیس قوه قضائیه گفت: دشمن تلاش می‌کند اینگونه تبلیغ کند که فساد در کشور ما سیستماتیک است اما من می‌گویم که فساد در کشور ما سیستمی نیست بلکه یک استثناء در یک اداره و سازمان است.

 

رئیسی افزود: ممکن است افراد مختلفی در یک پرونده درگیر فساد شده باشند اما فساد در کشور سیستمی نیست ولی قطعاً مبارزه با فساد سیستماتیک است و به هنرمندان توصیه کرد که آنها نیز موضوع مبارزه با فساد را با دو هدف مهم «عبرت‌آموزی» و «امیدآفرینی در جامعه» مورد توجه ویژه قرار گیرند.

 

رئیسی در ادامه خطاب به هنرمندان گفت: جنگ امروز جنگ روایت‌هاست و در جنگ روایت‌ها، دقیق‌ترین و اثربخش‌ترین و اصلاح‌گرترین روایت باید ارائه شود و نگذارید دیگران روایت دلخواه خودشان را ارائه دهند.

 

رئیس قوه قضائیه با بیان این که مقام معظم رهبری نقش هنر و هنرمندان را در بیان حقایق بی‌بدیل می‌دانند، ادامه داد: اصحاب هنر و مدیران این حوزه یک نقش و مسئولیت دارند و نباید به بهانه ممانعت یک مدیر، کارها بر زمین بماند اما من هم موافقم که بخش دولتی در عرصه هنر نباید با بخش خصوصی رقابت کند.

 

وی بر همین اساس خاطر نشان کرد: توجه به قانون و اهمیت دادن به قانون‌گرایی در جامعه و زشت بودن قانون‌گریزی در جامعه از اموری است که باید در آثار هنری به تصویر کشیده شود که همه بدانند اگر قانون‌گریزی در جامعه رایج شد، جامعه سرپا نخواهد ماند.

 

رئیس قوه قضائیه با اشاره به «تکلیف مقام معظم رهبری برای توجه دستگاه قضا به مقوله فرهنگ در دوره تحول» به اصحاب هنر گفت که می‌توانند مسائل و مشکلات خود را از طریق معاونت پیشگیری و مرکز رسانه قوه قضائیه به اطلاع او برسانند.

 

رئیسی همچنین بیان کرد که دغدغه‌های مطرح شده از سوی هنرمندان در این نشست را هم از طریق برگزاری جلسات مشترک با مسئولان ذیربط مانند وزیر فرهنگ و ارشاد و رئیس سازمان صداوسیما و تشکیل کارگروهی ویژه پیگیری خواهد کرد.

 

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، جمعی از اهالی هنر و سینماگران به بیان دیدگاه‎ها و نظرات خود درباره جایگاه هنرمندان در جامعه و ظرفیت‎های هنر در پیشبرد مأموریت‎های اجتماعی دستگاه قضائی پرداختند.

 

ارتباط تنگاتنگ چهره‌‌های فرهنگی با قوه قضائیه، معافیت‌های مالیاتی سینماگران، فعال شدن شوراهای حل اختلاف هنرمندان، رسیدگی به کوتاهی‌ها و ترک فعل‌های مسئولان اجرایی در حوزه سینما، امکان حضور هنرمندان در دادگاه‌های علنی، لزوم نقدپذیری مسئولان و حمایت قوه قضائیه از هنرمندان منتقد از جمله درخواست‌های چهره‌های فرهنگی حاضر در این مراسم بود.

 

منوچهر محمدی، سید جمال ساداتیان، سید احمد میرعلایی، فرشته طائرپور، کاوه باشه آهنگر، مسعود ده‌نمکی، مهدی سجاده‌چی، محمدمهدی عسگرپور، ابوالقاسم طالبی، علیرضا رئیسیان، منوچهر شاهسواری، محمدحسین حقیقی، محمدرضا شفا، روانبخش صادقی، جواد افشار، محمدرضا شفیعی، محمد خزایی، محمدعلی نجفی، حبیب احمدزاده و مجتبی امینی هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار