طراحی سایت
تاريخ انتشار: 16 فروردين 1400 - 09:17
جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی در ایران + نقشه و نمودار

داد خبر؛ براساس آخرین بررسی‌های ستاد ملی کرونا بعد از تعطیلات نوروزی پس از یک دوره ۱۷ هفته‌ای آرامش یکباره ویروس منحوس از کنترل خارج شد و سرعت همه‌گیری شهرستان‌های کشورمان را یکی پس از دیگری در شرایط بحرانی قرار داده است.

به گزارش تسنیم، با توجه به آمارهای جدید منتشر شده از سوی ستاد ملی کرونا پس از یک دوره هفده هفته‌ای آرامش از نظر همه‌گیری ویروس منحوس در کشور دوباره شهرهای ایران یکی پس از دیگری به سمت رنگ‌های تیره کرونایی تغییر وضعیت داده و تخت‌های بیمارستانی هم مملو از بیماران بدحال شده است.

این درحالی است که اکنون 42 شهرستان شامل 7 مرکز استان از امروز در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند و به گفته کارشناسان بهداشت و درمان تغییر وضعیت کرونایی در تهران، کرج، اصفهان، شیراز و ایلام، شهرکرد و زنجان با توجه به موقعیت صنعتی و رفت و آمد شهروندان برای انجام امور اداری و صنعتی می‌تواند زنگ خطری در افزایش شیوع و بحران در شرایط کشور باشد.

از سوی دیگر 54 شهرستان از جمله 6 مرکز استان  ( اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد) هم از امروز شرایط نارنجی کرونایی را تجربه می‌کنند. بنابراین با جمع‌بندی شهرستان‌های قبلی که در شرایط قرمز و نارنجی قرار گرفته بودند ستاد ملی کرونا وضعیت 88 شهرستان کل کشور را قرمز اعلام کرده و 139 شهرستان‌هم در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند تا با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه برسیم رشد تقریبا ده برابری در شهرستان‌های قرمز و نارنجی آتش زیرخاکستر موج چهارم را شعله‌ور کرده است.

در نهایت امروز 16 فروردین 1400 تعداد شهرستان‌های زرد هم 198 شهر اعلام شده و تنها 23 شهرستان‌هم که کمترین آمار مبتلایان را به خود دیده‌اند اکنون در شرایط آبی کرونایی ثبت شده‌اند.

به این ترتیب مسئولان بهداشت و درمان برای مقابله با این موج تازه از همه‌گیری کرونا که متاسفانه بیشتر موارد ابتلا با ویروس جهش یافته انگلیسی هم ثبت شده است دستور آماده باش کامل تمامی مراکز درمانی مرتبط با این موضوع را صادر کرده‌ و در بسیاری از مراکز درمانی جراحی‌های غیرضروری به زمان دیگری موکول شده تا تخت‌های بیمارستانی در اختیار بیماران بدحال  کرونایی قرار گیرد.

ستاد ملی کرونا با توجه به آمارهایی که در اختیار دارد رسما اعلام کرده که اکنون موج چهارم کرونا با سرعت در حال پیشرفت از نیمه غربی به سمت نیمه شرقی کشور است و فعلا بهترین راکار برای مقابله با همه‌گیری  استفاده از ماسک، خودداری از دورهمی و مراسم عروسی و سوگواری ضروری است.

از سوی دیگر شهروندان در کلانشهرها برای جلوگیری از افزایش سرعت همه‌گیری و چرخه بیماری بهتر است استفاده از وسایل نقیله عمومی پر ازدحام، خوردن غذا در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت و بخصوص سرپوشیده حداقل برای دو هفته آینده جدا خودداری کنند.

تعداد شهرهای نارنجی خراسان جنوبی در حال افزایش است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، درحال حاضر هیچ نقطه خیلی پرخطر در استان خراسان جنوبی نداریم و شهرهای بیرجند، قائنات و فردوس دارای زنگ بندی نارنجی(پرخطر) شهرستان‌های طبس، نهبندان، زیرکوه، سرایان، بشرویه، سربیشه، درمیان و خوسف دارای رنگ بندی زرد( خطر متوسط ) و هیچ نقطه کم خطردر استان خراسان جنوبی نداریم.

به گزارش تسنیم احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان ها ممکن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی و درمانی بیرجند درباره علت افزایش بیماران کرونایی و بستری در بیمارستان‌ها گفت: در سه هفته اخیر به دلیل افزایش ترددها، مسافرت‌ها و رعایت نکردن پروتکل‌ها پیش‌بینی می‌شدکه این اتفاق در سطح کشور و استان رخ دهد به طوری که در هفته دوم فروردین نسبت به هفته آخر اسفند سال گذشته با افزایش 52 درصدی بستری بیماران تنفسی مواجه شدیم.

 دهقانی فیروز آبادی از افزایش 188 درصدی بستری بیماران مبتلا به کرونا در این مدت خبرداد و اظهارکرد: از مجموع کل تست‌های مولکولی و سریع که انجام می‌دهیم موارد مثبت نسبت به هفته آخر اسفند ماه 8 برابر شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ودرمانی بیرجند افزود: اگر همین روند افزایش بستری بیماران تنفسی، بیماران کرونایی و تست‌های مثبت ادامه داشته باشد تا پایان هفته شهرستان بیرجند قرمز خواهدشد و رنگ بقیه شهرستان‌های خراسان جنوبی نیز از زرد به نارنجی تبدیل می‌شود.

استان فارس در وضعیت بحران کرونایی؛ شیراز هم قرمز شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از   شیراز ، براساس آنچه در اپلیکیشن ماسک امروز ثبت شده شمار شهرهای قرمز و نارنجی استان فارس افزایش یافته و کلانشهر شیراز هم رنگ قرمز به خود گرفت.

بر این اساس 9 شهرستان استان به رنگ قرمز درآمده که شامل شهرستان‌های بیضا، سپیدان، زرین دشت، داراب، ارسنجان، شیراز، کازرون، ممسنی و زرقان می‌شود مابقی شهرستان‌ها هم زرد و نارنجی هستند و هیچ شهری نیست که وضعیت عادی داشته باشد.

این وضعیت استان فارس را با بحران بیشتری در زمینه شیوع بیماری کرونا روبه‌رو کرده به گونه‌ای که می‌توان گفت وضعیت استان بحرانی و آمار بستری بیماران کووید19 در استان فارس نیز 4 رقمی شده است.

در پی این اتفاق مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به ساده‌انگاری‌ها، دورهمی‌های خانوادگی و مسافرت‌های نوروزی که موجب موج جدید بیماری و افزایش تعداد مبتلایان و همچنین افزایش مراجعان به مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان شده است، هشدار داد.

وی مصرانه از مردم خواست تا با همدلی و همکاری نسبت به رعایت جدی اصول بهداشتی، استفاده مداوم از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران و تهویه مناسب در منازل و محل کار همکاری داشته باشند تا چرخه‌های انتشار این بیماری در سطح جامعه کاهش یابد.

لطفی پیش از این نیز نسبت به تشدید وخامت وضعیت کرونا در فارس طی روزهای آینده هشداد داده و اعلام کرده بود که ظرفیت 2 بیمارستان مرجع کرونا یعنی شهید فقیهی و بیمارستان علی‌اصغر(ع) کامل شده و بیمارستان شهید چمران نیز که به عنوان بیمارستان پشتیبان قرار داده شده بود در آستانه تکمیل قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه علوم  پزشکی شیراز اعلام کرده که به تمامی بیمارستان‌های قطب استان، بیمارستان‌های خیریه و خصوصی نیز آماده باش داده شده و بیمارستان پشتیبان در ورزشگاه شهید آیت الله دستغیب نیز در حال آماده‌سازی برای آغاز به کار دوباره است.

براساس این گزارش در حال حاضر هیچ‌کدام از شهرهای استان وضعیت عادی نداشته و رنگ‌بندی شهرها نیز از وضعیت زرد به نارنجی و از وضعیت نارنجی به قرمز به صورت روزانه در حال تغییر است که باید جدی گرفته شود.

اردبیل وارد وضعیت نارنجی شد

مسعود امامی‌یگانه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  اردبیل  اظهار داشت: متأسفانه در ادامه بی‌توجهی‌ها و برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها اردبیل وارد وضعیت نارنجی شده است.

وی با اشاره به این که هشدار مسئولان از آغاز اپیدمی چهارم کرونا بسیار خطرناک است، بیان کرد: در حال حاضر 42 شهرستان شامل 7 مرکز استان از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

فرماندار اردبیل ادامه داد: 54 شهرستان از جمله 6 مرکز استان اردبیل، بجنورد، کرمان، رشت، همدان و یزد از امروز نارنجی شدند و هم‌اکنون 88 شهرستان قرمز، 139 شهرستان نارنجی، 198 شهرستان زرد و 23 شهرستان آبی هستند.

امامی‌یگانه ادامه داد: انتظار ما از همشهریان این است که رعایت موازین بهداشتی و اصول مربوطه را زیرپانگذارند و از برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها به شدت پرهیز کنند.

وی اظهار کرد: تعطیلات نوروزی یکی از مواردی است که سبب افزایش ابتلا به این بیماری شده و مسئولان نسبت به ابتلای خانوادگی به این بیماری خبر داده‌اند.

بحرانی شدن وضعیت کرونا در استان مرکزی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، استان مرکزی که تا اسفندماه وضعیت خوب و به دور از نگرانی را در بحث شیوع کرونا می‌‍گذراند از اواخر هفته نخست فروردین رفته رفته تغییر رنگ داد و شاهد وضعیتی نامطلوب بود.

تا آنجا که در ابتدا کلانشهر اراک به عنوان مرکز استان به جمع مراکز استانی با وضعیت قرمز شیوع کرونا درآمد و تمام محدودیت‌های کرونایی در این شهرستان اعمال شد.

به رغم تمام توصیه کادر درمان و مسئولان علوم پزشکی اما پروتکل‌ها کمرنگ شده و جامعه استان دچار یک نوع عادی انگاری شد که در نتیجه امروز 4 شهر دیگر استان مرکزی نیز به جمع شهرهای قرمزپوش در وضعیت کرونا بدل شدند.

شهر خمین که ماه‌ها در وضعیت نارنجی قرار گرفته بود، دلیجان، ساوه و زرندیه که بیشترین تردد و تعامل را با سایر شهرها داشته‌اند 4 شهری بودند که با تغییر وضعیت به رنگ قرمز شیوع کرونا درآمدند.

این درحالیست که کمیجان، خنداب، شازند، محلات، فراهان، تفرش و آشتیان هم با تغییر رنگ به نارنجی رسیدند و این گونه زنگ خطر در استان مرکزی بیش از همیشه و بلندتر به صدا درآمده است.

البته  شهرستان خنداب درحالی در وضعیت نارنجی قرار دارد که وضعیت کرونایی این شهرستان مایل به وضعیت قرمز است و احتمال می‌رود به زودی به جمع قرمزها افزوده شود.

ایلام در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت

محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: ‌از امروز دوشنبه, 16 فروردین 1400 شهرستان های ایلام، ایوان و چرداول نیز در ردیف شهرستان‌های وضعیت قرمز قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: وضعیت شهرستان‌های بدره، مهران ،ملکشاهی، سیروان و دره شهر نیز نارنجی است و مابقی شهرستان‌های استان در آستانه ورود به شرایط نارنجی هستند.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام؛  استفاده از وسایل نقیله عمومی پر ازدحام، خوردن غذا در رستوران و حضور در اماکن پرجمعیت و بخصوص سرپوشیده از عوامل اصلی انتقال کرونا در استان ایلام و روند افزایشی آمار مبتلایان و تغییر وضعیت‌های کرونایی است.

وی افزود: با توجه به قرار گرفتن استان در پیک چهارم کرونا چنانچه این وضعیت مدیریت نشود، استان با بحران خیز کرونا، افزایش مبتلایان و بستری‌ها مواجه خواهد شد.

تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های معین کرونایی استان ایلام و افزایش مرگ ناشی از کرونا از تبعات ناشی از وضعیت موجود حاکم بر استان ایلام است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام شرط مدیریت را همراهی مردم در توجه به توصیه‌های بهداشتی و درمانی دانست و گفت: مردم خطر کرونا را جدی بگیرید.

محمد نوذری استاندار ایلام نیز شرایط موجود را خطرناک توصیف کرد و اظهار داشت: استان ایلام شرایط خطرناکی را در بحث کرونا سپری می‌کند.

وی افزود: اقدامات پیشگیرانه هدفمند با نظارت و برخورد بدون اغماض شرط عبور از این وضعیت است.

معروف بسطامی سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ایلام نیز با اشاره به وضعیت موجود استان نحوه حضور کارمندان  شهرستان‌های ایلام را ابلاغ و اظهار داشت: در شرایط کنونی و بر اساس آخرین مصوبات ستاد ملی کرونا در مناطق نارنجی، یک سوم کارمندان مشاغل ضروری و مهم باید به صورت دورکاری کارهای محوله را انجام دهند؛ سایر ادارات هم باید نیمی از کارمندان به صورت دورکاری کارهای خود را انجام دهند.

رئیس قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونای استان هم‌چنین در خصوص نحوه حضور کارمندان ادارات در مناطق و شهرستاهای قرمز عنوان کرد: براساس آخرین دستورالعمل ستاد ملی کرونا در این مناطق، در ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری حضور کارمندان به نصف کاهش پیدا می‌کند و یک دوم کارمندان باید به صورت دورکار کارهای مربوطه را انجام دهند. البته نحوه دورکاری کارمندان با موافقت مدیر هر قسمت خواهد بود.

وی گفت: در شهرستان های قرمز و در سایر اداراتی که خدمات غیرضروری ارائه می دهند، دو سوم کارمندان به صورت دورکار امورات مربوطه را باید انجام دهند.

بیرجند در آستانه قرمز شدن است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند ،  رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اگر همین روند افزایش بستری بیماران تنفسی، بیماران کرونایی و تست‌های مثبت ادامه داشته باشد تا پایان هفته شهرستان بیرجند قرمز خواهد شد و رنگ بقیه شهرستان‌های خراسان جنوبی نیز از زرد به نارنجی تبدیل می‌شود.

محمد دهقانی فیروزآبادی با اشاره به علت افزایش بیماران کرونایی و بستری در بیمارستان‌ها گفت: در سه هفته اخیر به دلیل افزایش ترددها، مسافرت‌ها و رعایت نکردن دستورالعمل ها پیش‌بینی می‌شد که این اتفاق در سطح کشور و استان بیفتد به طوری که در هفته دوم فروردین نسبت به هفته آخر اسفند سال گذشته با افزایش 52 درصدی بستری بیماران تنفسی مواجه شدیم.

وی  از افزایش 188 درصدی بستری بیماران مبتلا به کرونا در این مدت خبر داد و افزود: از مجموع کل تست‌های مولکولی و سریع که انجام می‌دهیم موارد مثبت نسبت به هفته آخر اسفند ماه 8 برابر شده است.

دهقانی با بیان اینکه 2 شهر دیگر علاوه بر بیرجند در خراسان جنوبی در وضعیت نارنجی قرار گرفتند و مجموع شهر‌های نارنجی استان به 3 شهر رسید، بیان کرد: بر اساس آخرین نقشه وضعیت کرونا (سفید، زرد، نارنجی و قرمز) شهرستان‌های خراسان جنوبی (مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) سه شهر بیرجند، قائنات و فردوس در وضعیت نارنجی (پر خطر) قرار دارند.

وی ادامه داد: همچنین سایر شهرستان‌های استان شامل طبس، نهبندان، زیرکوه، سرایان، بشرویه، سربیشه، درمیان و خوسف در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارند و هیچ نقطه‌ای در خراسان جنوبی در وضعیت آبی (کم خطر) قرار ندارند و احتمال تغییر روزانه این نقشه با توجه به میزان بیماران با نشانه‌های حاد تنفسی در شهرستان‌ها ممکن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: سرعت پیشرفت علائم در مبتلایان کرونای انگلیسی خیلی سریع است و ممکن است سنین پایین‌تر را درگیر کند در این راستا بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از دو ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، عدم تردد غیر ضرور و عدم حضور در تجمعات و شب نشینی‌ها تاکید می‌شود.

دهقانی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون خیلی محدود انجام می شود و زمان خیلی زیادی طول می‌کشد تا واکسن‌های وارداتی و تولیدی کشور خودمان به آن اندازه‌ای برسد تا آنقدر جمعیتی را تحت پوشش قرار دهدکه بتواند ایمنی جمعی ایجاد کند. 

وی افزود: واکسیناسیون تا نیمه اول امسال طول خواهد کشید بنابراین واکسیناسیون نباید باعث شود که مردم فکر کنند شرایط عادی شده چون به هیچ عنوان اینگونه نیست و باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله شستشوی مکرر دست‌ها، استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی عدم حضور در تجمعات و عدم انجام تردد های غیر ضرور رعایت شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یادآور شد: در حال حاضر افزایش میزان بیماران واقعا جای نگرانی دارد و در صورت تداوم، بیمارستان های ما مملو از بیمار خواهد شد.

افزایش 2 برابری شهرستان‌های قرمز استان کرمانشاه

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کرمانشاه ، در یک هفته گذشته وضعیت شیوع سویه انگلیسی بیماری کرونا در استان کرمانشاه سبب افزایش تعداد بیماران کرونایی و تغییر وضعیت شهرها شده است.

براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه شهرهای پاوه و سرپل‌ذهاب، در کنار اسلام‌آباد غرب و کنگاور به جمع شهرهای قرمز استان پیوستند. در ابتدای هفته فقط دو شهر استان دارای وضعیت قرمز بود.

وضعیت برای شهرهای گیلانغرب، کرمانشاه، سنقر و کلیایی؛ نارنجی و برای شهرهای هرسین، صحنه، ثلاث باباجانی، دالاهو، قصرشیرین، جوانرود و روانسر زرد کرونایی اعلام شده است.

به گفته دکتر مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه تعداد بیماران بستری به 400 نفر نزدیک شده است که این عدد برابر با اوج پیک دوم است ولی اکنون  در ابتدای پیک چهارم هستیم.

وزیری رئیس بیمارستان گلستان کرمانشاه که ویژه بیماران کرونایی است با بیان اینکه ویروس کرونای انگلیسی نسبت به کرونای چینی تهاجمی‌تر و قابلیت انتشار آن به ویژه در مکان‌های سربسته بیشتر است گفت: کرونای انگلیسی می‌تواند افزایش موارد جدید را در پی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ویروس‌های مهاجم کرونای انگلیسی و چینی سلامت تمام افراد به ویژه افراد بالای 60 سال و کمتر از 20 سال را تهدید می‌کنند گفت: افراد سالمند و دارای بیماری‌های زمینه‌ای و کودکان بین بیماران وجود دارند که ممکن است ابتلای آن‌ها با ریسک ایجاد یک بیماری شدید یا مرگ و میر همراه باشد.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خیز خطرناک کرونا در استان آغاز شده و بیش از 30 درصد تست‌های کرونا از کل موارد نمونه‌گیری شده مثبت می‌شود.

از سوی دیگر واکسیناسیون کرونا در استان کرمانشاه براساس دستورالعمل وزارت بهداشت در حال انجام شود و  با ورود  2580 دوز واکسن کرونا به کرمانشاه، گروه‌های هدف واکسیناسیون خواهند شد.


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار