طراحی سایت
تاريخ انتشار: 15 فروردين 1400 - 07:18

دادخبر، عربستان سعودی با وجودی که از روند عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسراییل حمایت می‌کند، اما تاکنون خود اقدام به عادی سازی رابطه با تل آویو نکرده است.

عربستان سعودی می گوید عادی سازی رابطه این کشور با اسراییل به نفع منطقه است.

به گزارش عصرایران، "فیصل بن فرحان آل سعود" وزیر خارجه سعودی در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد عادی سازی رابطه کشورش با اسراییل به نفع منطقه است.

او با اشاره به اینکه توافق برای عادی سازی رابطه عربستان سعودی با اسراییل تا حد زیادی به پیشرفت روند صلح بین اسراییل و فلسطین بستگی دارد، افزود: "عادی سازی وضعیت اسرائیل در منطقه منافع فوق العاده ای برای کل منطقه به همراه خواهد داشت."


 

این دیپلمات سعودی افزود: "این امر [عادی سازی] از نظر اقتصادی، اجتماعی و امنیتی بسیار مفید خواهد بود و این مهم تنها در صورت موافقت اسراییل با تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی در چارچوب مرزهای سال 1967 با اسراییل امکان پذیر است".

تاکنون از میان کشورهای عربی منطقه غرب آسیا 2 کشور امارات متحده عربی و بحرین با امضای توافق نامه، رابطه خود را با اسراییل عادی کرده‌اند و مقامات تل آویو گفته اند طی هفته ها و ماه های آتی کشورهای عربی بیشتری رابطه خود با اسراییل را عادی خواهند کرد.

سودان و مغرب هم طی ماه های گذشته با امضای توافق های مشابهی روابط خود را با اسراییل عادی کرده اند.

عربستان سعودی که به نظر می رسد از روند عادی سازی رابطه کشورهای عربی با اسراییل به طور کامل حمایت می‌‍کند، اما تاکنون به طور رسمی و علنی اقدام به عادی سازی رابطه خود با تل آویو نکرده است؛ اما طی ماه های گذشته خبرهای زیادی درباره روابط پشت پرده و محرمانه دولت سعودی با اسراییل منتشر شده است.

در آذر ماه گذشته رسانه ها از سفر محرمانه و 5 ساعته بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل به شهر "نیوم" عربستان در ساحل دریای سرخ و دیدار او با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی خبر دادند. این خبر به تایید رسمی دو طرف نرسید اما به طور رسمی تکذیب هم نشد.

توافق عادی سازی رابطه اسراییل با 4 کشور عربی در سال 2020 پس از توافق سال 1979 اسراییل با مصر و توافق سال 1994 تل آویو با دولت اردن برای عادی سازی رابطه، بی سابقه بوده است.

اسراییل هم اکنون با 6 کشور عربی مصر، اردن، امارات متحده عربی، بحرین، سودان و مراکش رابطه رسمی و عادی دارد و مقامات تل آویو گفته اند طی ماه های آینده چندین کشور عربی دیگر نیز با امضای توافق نامه رابطه خود را با تل آویو عادی خواهند کرد.

هنوز معلوم نیست که نام عربستان سعودی نیز در میان این کشورها باشد؛ اما مقامات سعودی پیشتر بارها اعلام کرده اند پیش شرط برقراری رابطه عادی آنها با اسراییل عقب نشینی تل آویو به درون مرزهای سال 1967 و به رسمیت شناختن کشور فلسطین درون مرزهای سال 1967 از سوی اسراییل است.

دولت اسراییل تاکنون نه تنها این 2 شرط را برآورده نکرده بلکه به طور فزاینده‌ای همچنان به شهرک سازی های غیرقانونی خود در اراضی اشغالی فلسطین در کرانه باختری ادامه می دهد.

برچسب ها:
عربستان

نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار