طراحی سایت
تاريخ انتشار: 14 فروردين 1400 - 20:58
نگاه محمود مظفری به مجموعه شعر اسفندیار فتحی؛

داد خبر؛ كتاب تلاشی‌ست جهت ايجاد مفاهمه، اينكه شما در اولين تورق می‌فهميد شاعر صادقانه آمده است دغدغه‌هايش، احساس‌هايش، دردهايش، غم‌هايش و از همه مهمتر بودنش را بيان كند.

شاعری که بجای بوی عطرهای غربی مرمرشک را تجویز می‌کند

داد خبر _ محمود مظفری: يورگن هابرماس معتقد است: تحولاتي كه منجر به مدرن شدن اروپا شد،  از بستر بحث هاي ادبی و هنری در قهوه‌خانه‌ها، كافه‌ها، سالن‌های تأتر و عموما (حوزه عمومی) برخواست. به بيان شفاف تر يعنی مردم طبقه متوسط(بورژوای) در حوزه عمومی جمع می‌شدند و در ابتدا با بحث كردن پيرامون آثار ادبی _ هنری آغاز می‌كردند و در ادامه به نقد نظام حاكم می‌پرداختند و اين بحث‌ها آغاز عصر روشنگری و محصولش دگرگونی ساختاری در اروپای سلطه زده شد، كه منجر به شكل گرفتن موكراسی در جامعه اروپا شد. 

 

 در ايران و در شرايط امروز پسنديده است كه به ادبيات و آثار شاعران نگاهی دقيق‌تر بيندازيم. به بحث بگذاريم و نقد كنيم و همچنين در بستر آن به نقد قدرت و نظام سياسي بپردازيم. 

 

يكي از آثاری كه نگارنده اين سطور معرفی می‌كند مجموعه شعر اسفنديار فتحی است بنام "مرمرشك".

اينكه مرمرشك چيست در مقدمه كتاب به شاعرانه ترين شكل توضيح داده شده است. 

كتاب تلاشی‌ست جهت ايجاد مفاهمه، اينكه شما در اولين تورق می‌فهميد شاعر صادقانه آمده است دغدغه‌هايش، احساس‌هايش، دردهايش، غم‌هايش و از همه مهمتر بودنش را بيان كند.

 

نمی‌دانم اين را كجا خوانده‌ام اما مطمئن هستم يك‌جایی خوانده‌ام كه "انسان‌ها برای ايجاد ارتباط ابتدا بايد خود را معرفی كنند تا شناختی ابتدایی را به مخاطب ارائه نمايند".

فتحي هم همين كار را كرده و معرفی ابتدایی اما دقيق از خودش بيان مي كند؛ اينكه روستای‌زاده است، اينكه لذت می‌برد از بوسه زدن به دست مادری كه بوی مرمرشك می‌دهد. اينكه نمی‌خواهد هيچ كس را از قلم بيندازد و می‌خواهد خودش را و شعرش را تقديم ديگران كند. اين ياد آوری و قدردانی‌ها عملا جنبه مخاطب قرار دادن ديگران است.

شاعر نه تنها يك روستا يك دشتستان بلكه يك كشور را مخاطب قرار می‌دهد.  در جاهایی از اين كتاب دغدغه های اجتماعی او نشان داده می‌شود.

مثلا در قطعه ٥٨ " افهم يا آزادي ابن و جدان ابن انسان!/ افهم!" ا سفنديار فتحی بيشتر از اينكه يك شاعر باشد يك كنش‌گر اجتماعی است.

در روزهای سخت فراق‌ها و جدایی‌ها، اجتماع و مردمش را به عشق حوالت می‌دهد.  در روزهاي كه بوی عطرهای غربی امواچ، اونتوس، كازاماراتی معابر را پر كرده، بوی مرمرشك را تجويز می‌كند، بوی ساده‌ای كه در هر دشت و چمن‌زار يافت می‌شود، شعر فتحی با همه سادگی‌ها و سر راستی‌ها آدرس درستی به اجتماع می‌دهد و هر چند در بعضی جاها دچار لغزش‌های زبانی شده اما اين‌ها از ارزش‌های شعري‌اش چيزی كم نمی‌كند.

براي شاعري كه كتاب اولش است بايد قدر دانست و احترام كرد. لذا بنده پيشنهاد می‌كنم؛ كتاب شعر اسفنديار فتحی را كه انتشارات پاتيزه چاپ كرده،  خواند و ساعاتی به فكر  فرو رفت؛ بي شك لذت خواهيد برد. 


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار