طراحی سایت
تاريخ انتشار: 12 فروردين 1400 - 14:06

دادخبر؛ با آغاز سال جدید، رسیدن بهار و نو شدن طبیعت باید با نگاهی نو به محیط زیست توجه کرد و بدانیم که انسان سالم در محیط و طبیعت سالم امکان رشد و پیشرفت دارد.

روز طبیعت و ضرورت پاسداشت محیط زیست

به گزارش دادخبر، براساس قانون، عقل و فطرت انسان‌ها، همگان وظیفه دارند در حفاظت و نگهداری از مواهب طبیعی کوشا و در برابر محیط زیست احساس مسئولیت داشته باشند، از طرفی ۱۳ فروردین که به روز انس با طبیعت نام‌گذاری شده برای ایرانیان روز آشتی و هم‌نشینی با طبیعت میراث مشترک برای همه انسان‌ها است.

 

این موضوع مهم، اهمیت پاسداشت طبیعت را در ۱۳ بدر دوچندان کرده‌است تا این روز به عنوان یکی از جشن‌های ملی ایرانیان به بهترین و خاطره انگیز ترین روز در طول سال تبدیل شود.

 

در این ارتباط ضرورت دارد همگان با رعایت نکات بهداشتی و زیست محیطی روز طبیعت را پاس بدارند و صیانت از جلوه‌های الهی را سرلوحه رفتار و منش خود قرار دهند و در حفظ طبیعت و محیط زیست کوشا باشند تا محیط زیستی سالم و با نشاط داشته باشیم.  

طوریکه "فرهاد قلی نژاد" مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر  از مردم این ‌استان می‌خواهد  در روز ۱۳ بدر چنانچه به طبیعت می‌روند باید با رعایت یک سری توصیه‌های مهم در حفاطت از آن کوشا باشند.

 

وی می گوید: مردم باید حتی‌المقدور محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد تا از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه‌های درختان جلوگیری شود.

همراه داشتن غذاهای آماده که نیاز به برپاکردن آتش و پخت مجدد ندارد، استفاده از زغال آماده برای جلوگیری از شکستن هرگونه سرشاخه درختان، خاموش کردن خاکستر آتش با آب و خاک در صورت افروختن آتش و خودداری  از روشن کردن آتش در کنار درختان از جمله توصیه‌های مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر به مردم برای رعایت کردن آنها در روز ۱۳ بدر در دامن طبیعت است.

قلی‌نژاد ادامه داد: گردشگران باید کیسه مخصوص جمع‌آوری زباله همراه خود داشته باشند و در پایان روز زباله‌های تولیدی در محل مخصوص قراردهند و زباله‌های خود را در جنگل، مراتع، باغ‌ها، کنار چشمه‌های آب، دره ها و مناطق کوهستانی رها نکنند.

وی گفت: جلوگیری از شکار و صید حیات وحش و پرهیز از حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی از دیگر توصیه‌های مربوط به ۱۳ بدر است که باید همگان به آن توجه ویژه داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از مردم خواست در ۱۳ بدر به جای شکار حیوانات، چیدن گل‌ها و گیاهان از آنها عکس بگیرند و سال‌ها از دیدن آن عکس لذت ببرند.

وی بیان کرد: هم‌استانی‌ها در صورت مواجه شدن با هر گونه حریق در جنگل نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و موضوع را گزارش کنند.

 

ایرنا


نظرات کاربران
هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.
ارسال نظر

نام:

ايميل:

وب سايت:

نظر شما:

جدیدترین اخبار